Tim istraživača sa nemačkog Univerziteta u Tibingenu i Nortvestern Univerziteta nedavno je objavio preliminarni rad u kojem se analizira kako generativni AI alati utiču na jezik u akademskim radovima.
Korišćenjem tehnike analize 14 miliona sažetaka radova objavljenih na PubMed-u od 2010. do 2024. godine, istraživači su identifikovali određene reči koje su značajno povećale svoju učestalost nakon pojave ChatGPT-a i sličnih alata.
Neke od reči koje su se pokazale kao indikativne za AI asistenciju uključuju “istražuje” (delves), “prikazuje” (showcasing), “naglašava” (underscores), “sveobuhvatan” (comprehensive), “ključan” (crucial), “složen” (intricate), i “presudan” (pivotal). Posebno je zapaženo da su reči kao što su “istražuje” (delves) korišćene 25 puta češće, dok su “prikazuje” (showcasing) i “naglašava” (underscores) korišćene devet puta češće u periodu nakon što su generativni AI alati postali dostupni.
Istraživači su zaključili da kada se nekoliko ovih “marker reči” koristi zajedno, šanse da je neki tekst napisan uz pomoć AI značajno se povećavaju. Procene su da je do 10% nedavnih radova napisano uz pomoć neke vrste AI asistencije, s tim da su radovi iz zemalja gde engleski nije maternji jezik, poput Kine i Južne Koreje, nešto češće označeni kao napisani uz pomoć AI.
Ovi nalazi mogli bi pomoći tehnolozima da razviju bolje alate za prepoznavanje AI pisanja. Međutim, kako tehnologija napreduje, postoji mogućnost da će AI alati postati bolji u maskiranju svojih rezultata kao ljudskih.
(192.rs)