Razotrkivamo misteriju kako je ovo naselje na Zvezdari dobilo naziv

POSTANAK IMENA MIRIJEVO

Današnje ime Mirijevo je dobilo krajem 18 i početkom 19. veka bolje rečeno negde u periodu početka I srpskog ustanaka. Kroz vekove Mirijevo je imalo više imena: Mirine, Miranovac, Mirjevci, Miranje, Milievo, Miliero, Mirova, Miriova i Miria-Nebel, vreme kada je Mirijevo bilo čisto Nemacko selo.

Za postanak imena Mirijeva nema naucne dokumentacije ali ima više pretpostavki kao:

  • Na teritoriji Mirijeva zakljucen je mir između Turaka i Austrougara sa pružanjem ruke jedni drugima i rečima   EVO MIR,

  • Od Turske reči  MIRIJA, što znači dažbine i naturi koje su u to vreme plaćali seljaci okolnih sela u magazi čiji je (lokalitet danas : okolina V.K.zvezde 26.).

  • Prota Jordan Popović, koji je 1941. g. došao u Mirijevo i počeo da vodi Letopis, navodi da mu je, u razgovoru, Radivoje M. Dimić rekao kako mu je njegov pokojni otac pričao da je u dvorištu Milojke Petrović, blizu crkve, bila neka zemunica sa čardakom, gde su Turci naplaćivali porez – „miriju“. Ovo kazivanje još više potvrđuje mišljenje da je ime sela turskog porekla. Izgovorom dveju turskih reči „mirija“ i „ova“ – i njihovim prilagođavanjem srpskom jeziku vremenom se došlo do imena Mirijevo. U prilog ovom mišljenju idu još i drugi nazivi mesta na turskom jeziku, kao npr. „čalije“, lokalitet severno od sela Mirijeva, što na srpskom znači „trnje“. Reč „bajdina“ na srpskom znači „vinogradište“ tj. mesto gde su nekada, po pričanju starih ljudi, bili vinogradi. Deo Mirijeva koji se zove „ekmekluk“, od turske reči „ekmek“ – hleb, je mesto koje je sve do širenja grada važilo kao žitnica.


  • Nekadašnje Mirijevo se nalazilo na mestu današnjeg Sportskog centra „Olimp“. Ima pretpostavki da je otac pokojnog prote Atanasija Dimića, koji se doselio iz Grčke, a bio takođe sveštenik, služio u crkvi brvnari koja je bila na mestu „SC Olimp“ – na mestu gde su nekada bile „Dimića ciglane“. Kako je tuda prolazio carigradski put, Turci su u odlasku i povratku svraćali i pljačkali narod, ostavljajući pustoš za sobom. To je Mirijevcima dodijalo i dozlogrdilo, pa su se spustili na mesto gde je današnje Mirijevo, koje je tada bilo pod gustom šumom, a puta nije bilo. Tako su Mirijevci došli ovde radi mira, te i selo dobi ime po tome.

 

mirijevo.co.rs

Tagovi:

Pročitajte još: